Projekto “Grybu kelias“ dalyviai iš Latvijos ir Suomijos rugsėjo 26-29 d. viešėjo Lietuvoje. Varėnos krašto vietos veiklos grupė kartu su partneriais Ignalinos rajono VVG, „Daugavpils un Ilukstes novadu partneriba „Kaimini“ir „Lauku partneriba „Ziemelgauja“,„Romažu Garkalnes partneriba“, „Sateka“ iš Latvijos, Leader Pohjois-Satakunta ir Leader Suupohja iš Suomijos, Gruppo di Azione localle „Serre Calabresi“ iš Italijos įgyvendina tarptautinį projektą „Grybų kelias“- „Mushroom road“.

Projekto tikslas - sukurti tarptautinį „Grybų kelią“ – renkamųjų miško gėrybių produktų verslo iniciatyvų tinklą, siekiant įvairinti veiklas, sukuriant palankias sąlygas naujų verslų ir darbo vietų kūrimui kaimo vietovėse.

Lietuvoje numatyta projekto programa buvo intensyvi. Dvi dienas projekto dalyviai gyveno ir mokėsi  Ignalinoje, dalyvavo konferencijoje  „Arts Terrassa“ , pristatė projekto metu sukurtus produktus iš miško gėrybių, dalijosi projekto patirtimi, dalyvavo įvairiose edukacinėse programose.

Varėnon atvykusius dalyvius pasitiko Varėnos krašto vietos veiklos grupės pirmininkas Aldas Miečinskas ir projektų administratorė Regina Baltikauskienė. Susitikimo metu apžvelgti pasiekti projekto rezultatai, aptartos projekto aktualijos Suomijos, Latvijos ir Lietuvos teritorijose skatinant kaimo vietovių gyventojus naudoti renkamąsias miško gėrybes vietos produktų ir paslaugų kūrimus. Dalyviai aplankė Varėnos miesto Grybų šventę, apžiūrėjo seniūnijos kiemelius, ragavo tradicinius dzūkų krašto valgius, susipažino su vietinę produkciją pristatančiais kaimo gyventojais, amatininkais. Apžiūrėję šventę dalyviai išvyko į Laimos Mačionienės sodybą „Grikucis“, kur dalyvavo grikinių patiekalų edukacinėje programoje, susipažino su grikio keliu nuo laukų iki stalo, susipažino su dzūkų krašto papročiais.

Paskutinę viešnagės dieną Lietuvoje projekto dalyviai aplankė Pilnų namų bendruomenės vaistažolių ir prieskoninių augalų ūkį ir keramikos centrą „Vienaragių šilas“. Bendruomenės įkūrėja Rūta Jakubonienė ne tik papasakojo apie daugiau nei dešimtmetį gyvuojančią bendriją, bet ir aprodė kruopščiai prižiūrimas vaistažolių plantacijas, kompiuteriu valdomą modernią vaistažolių džiovyklą ir pavaišino aromatinga čia surinktų ir išdžiovintų žolelių arbata. Keramikas Džiugas Petraitis papasakojo, kad jie, vesdami edukacines pamokas, siekia išsaugoti ir populiarinti Dzūkijos krašto tradicinius amatus, o svarbiausia – perduoti juos jaunajai kartai.

Dalyvaujantys projekte pamatė daug veiklų, susijusių su ekologiškos produkcijos gamyba, paslaugų vystymu, atitinkančiu Europos ir pasaulio tendencijas.

                                                                                                                                                                                                      VPS viešųjų ryšių specialistė, Rimantė Galinienė

 

 

Partneriai