Kelionės tikslas

Varėnos krašto vietos veiklos grupės atstovai Povilas Saulevičius ir Rimantė Galinienė kartu su Trakų VVG atstovais 2010 m. lapkričio 23-26 dienomis lankėsi Suomijoje, Laplandijoje, kur susitiko su Kylakultutuuria Tuntureitten Maassa vietos veiklos grupės atstovais. Vizito metu buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis bei susitarta dėl bendro, jaunimo veiklą skatinančio, projekto rengimo. Buvo nuspręsta, jog kartu teiksime projekto paraišką pagal priemonę „Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas“. Projekto veiklų įgyvendinimas turėtų prasidėti 2011 m. vasarą o pagrindinė projekto veikla būtų įgyvendinama 2012 m. sausio-vasario mėn.

Įspūdžiai iš Laplandijos

Nors tomis dienomis Suomiją stingdė arktiniai šalčiai, naktimis termometro stulpelis nukrisdavo žemiau trisdešimties, o dangaus horizonte buvo regėti Šiaurės pašvaistė, tai nesutrukdė aplankyti aktyvias Laplandijos bendruomenes bei kitus VVG narius. Pirmąją šaltąją dieną aplankėme „Karilan Navetta“ galeriją. Šeimininkė Lea Kaulanen 2005 m. pagal Leader programą atrestauravo buvusią fermą ir įkūrė restoraną bei galeriją, kurioje galima įsigyti rankomis siūtų lėlių bei senovinių rankdarbių. Visi rankdarbiai daromi remiantis senąja suomių mitologija. Įdomiausia tai, kad suomiai taip pat veria šiaudinius sodelius ir juos kabina garbingoje vietoje, dažniausiai virš stalo.

Pakeliui į Levi (Kittilä regione, šiaurinėje Suomijos dalyje, kalnuotoje vietovėje įsikūręs slidinėjimo kurortas, kuriame stipriai išplėtota turizmo infrastruktūra) sustojome apšilti Kellokos lankytojų cente, kur susipažinom su Pallas-Yllästunturi nacionalinio parko veikla, aplankėme muziejų su samių gyvenimo būdą eksponuojančia paroda. Įdomu tai, kad šiuo metu parko teritorijoje tekantį vandenį galima gerti tiesiog iš upės, o vasarą didelė tikimybė grybaujant sutikti mešką. Šiuo metu Suomijoje priskaičiuojama iki 1600 meškų.

Vakarėjant susitikome su Johanna Koivumaa, aktyvia Yllasjarvi bendruomenės nare, kuri gimė ir auga šiame kaime, turinčiame 250 gyventojų. Kaip ir Lietuvoje, norint kažką pasiekti, buvo nueitas sunkus kelias, parašytas ne vienas projektas, kol įsikūrė Yllas Adventures įmonė, kurioje dirba aktyviausi nariai. Čia organizuojamos įvairiausios pažintines ekskursijas po apylinkes pavieniems žmonėms ar grupėms žiemą ir vasarą, rengiamos sveikatingumo programos, vaikų žaidimai gamtoje.

Vienas iš įsimintinesnių vizitų buvo į Raattama kaimą ir šiaurės elnių ūkį, kuriame šiuo metu yra apie 1 tūkstantis šiaurės elnių. Jam vadovauja moteris, kuri šalia elnių fermos yra įkūrusi etnografinį muziejų ir kaimo turizmo sodybą kartu su didele medine „jurta“, kurioje skaniai, ant atviros ugnies, paruošiama elniena lankytojams. Muziejuje yra rengiamos įvairios edukacinės programos, supažindinama kaip auginami šiaurės elniai, kokios specifinės profesinės žinios reikalingos jų priežiūrai. Jei Dzūkijoje buvo sukamos virvės iš liepos plaušų, tai Suomijoje - iš elnių sausgyslių.

Šiaurės elnių ferma, muziejus bei kaimo turizmo sodybos kompleksas yra ne tik pragyvenimo šaltinis, bet ir puikiai veikiantis bei besiplečiantis verslas, kuriam įkurti buvo gautos lėšos iš Leader programos.

Dar vieną puikiai įsisavintų Leader programos lėšų pavyzdį pamatėme Loma-Paksu svečių namuose, įsikūrusiame 18 km nuo Levi slidinėjimo kurorto. Broliai Erkki ir Janne, prieš šešis metus parašę projektą įkurti svečių namus, kuriame būtų pirtis, didelė salė bei kambariai poilsiui, ir vykdomos įvairios veiklos , nesigaili, jog prosenelių žemėje plėtoja šią veiklą. Priešingai, jiems nėra būtinybės keltis į miestą, nes Lappish gamta, kuriame vykdomos įvairios aktyvios veiklos turiningai praleisti suplanuotas dienas ir naktis, pakeri atvykusius iš miesto, taip pat iš užsienio. Čia gali atvykti ir vien moterų grupės, kurios nebijo savaitei leistis į žygį kalnuotomis vietovėmis prie upių, naktimis stebėti dangų. Artimiausiu metu broliai žada įgyvendinti dar vieną Leader programos projektą.

     

Partneriai