Vasario 3 d. vyko mokymai "Pažangaus kaimo link" Viečiūnų bendruomenės centre, kuriuose dalyvavo Druskininkų, Alytaus r., Lazdijų, Varėnos r. kaimo plėtros dalyviai - vietos veiklos grupių darbuotojai, valdybos nariai, bendruomenių pirmininkai, kiti kaimo plėtros dalyviai.

Pažangūs kaimai - kaimai, kuriuose gyventojai imasi iniciatyvos, siekdami rasti praktinius problemų sprendimo būdus ir pasinaudoti vietoje atsiradusiomis galimybėmis.
Mokymo dalyvius pasitiko Druskos karalienė, dalyviai turėjo galimybę pasigaminti sunenyrą iš druskos. Kiekvienos teritorijos vietos bendruomenių lyderiai pristatė geruosius vietos projektų pavyzdžius, dalinosi patirtimi.

Geruosius vietos projektų pavyzdžius, įgyvendintus Varėnos rajone, pristatė VšĮ „Vienaragių šilas“ įkūrėja Laima Petraitienė ir asociacijos „Valkininkų bendruomenė“ pirmininkė Danutė Blažiulionienė.

L. Petraitienė pristatė net du sėkmingai įgyvendintus projektus „Merkinės tradicinių amatų centro įkūrimas“ ir „Dar gyvas Merkinės molis“. Projektų įgyvendinimo metu buvo rekonstruotas pastatas Merkinės miestelio centrinėje dalyje, pastatytos juodosios, raugo ir aukštos temperatūros keramikos krosnys su pavėsine ir šis kompleksas pritaikytas tradicinių amatų veiklai vykdyti. Pranešėja pasidžiaugė, jog pavyko „išsaugoti Merkinės apylinkių keramikos tradicijas“, įdėtas sunkus darbas nenuėjo perniek -  rekonstruotame pastate vyksta pažintinės, edukacinės veiklos ištisus metus (teikiamos edukacinės programos yra patvirtintos pagal Kultūros paso programą), centre lankosi Lietuvos ir užsienio turistai, kurie yra supažindinami su raugo, juodosios keramikos, aukštos temperatūros degimo technologijomis.

D. Blažiulionienė pristatydama projektą „Norim būti žinomi ir matomi“, paminėjo, kad Valkininkų miestelis nuo XIV a. Lietuvoje garsus savo istorija, tačiau daugelis apie tai nežino! Kad išsaugoti istorinį palikimą ateities kartoms, Valkininkų bendruomenė 2014-2015 metais ir įgyvendino projektą“ Norim būti žinomi ir matomi“. Jo įgyvendinimo metu prie kelio A4 Druskininkai-Vilnius yra pastatytas skulptūrinis statinys „Valkininkų liūtas“( už pagrindą buvo imamas Valkininkų herbe esantis liūtas), prie buvusio Pranciškonų vienuolyno, dabar griuvėsių, padarytas maketas, kuriame galima pamatyti buvusią vienuolyno ir Valkininkų miestelio parke pastatytas informacinis stendas, kuris keturiomis kalbomis informuoja miestelio svečius ir gyventojus apie Valkininkų apylinkės kultūrinio paveldo objektus, saugomas teritorijas ir lankytinus objektus. D. Blažiulionienė pasidžiaugė, kad projektinė veikla turi tęstinumą, nes Valkininkų bendruomenė organizuoja ir vykdo ekskursijas, vadovaudamasi informacinio stendo informacija, toliau tvarkomos erdves ir patalpos, dedamos visos pastangos,  kad kraštas būtų patrauklus gyventi ir lankytis svečiams.

Lektorė Vilma Atkočiūnienė pristatė pažangaus kaimo požymius ir kryptis kuriant pažangų kaimą, taip pat skatino mokymų dalyvius diskutuoti, kaip šios idėjos galėtų prisidėti kuriant ateities kaimą.

Mokymai organizuoti įgyvendinant Vietos veiklos grupių tinklo projektą.

Trumpą pažangaus kaimo sąvokos video paaiškinimą galite rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=0JNyB-UK1EU

 

Nuotraukos netrukus

Partneriai